תסמונת הדופק המואץ בעמידה

Postural Orthostatic Tachycardia Symptome (POTS)

תסמונת הדופק המואץ בעמידה – POTS, הינה תסמונת המאפיינת אנשים הסובלים מאי-סבילות לעמידה, לחום, כאבי ראש, עייפות, אירועי עלפון ועוד. לא כל הסובלים מהתסמונת מציגים את כל מנעד התסמינים ולא באותה חומרה. התסמונת מאובחנת בעיקר צעירים, אך טווח הגילאים יכול להיות גם עד גיל 50. לעתים יש ברקע גמישות יתר והתופעות מופיעות או מוחמרות בתקופות עומס אישי, דחק ועונת הקיץ.

 

למרות שהתסמינים לא קורים רק בעמידה, מבחן הטיה (Tilt) מאפשר לבדוק אנשים בתנאים זהים ולאבחן את אלו שמגיבים באופן טיפוסי לתסמונת: עליה בולטת ועקבית בדופק בלי שלחץ הדם ירד, בשונה מתגובה תקינה שמראה עליה קלה וחולפת בדופק או עליה בדופק שמלווה בירידה בלחץ הדם.

 

 

הבסיס הפיזיולוגי לא הובהר עד תום, אך נמצאו כמה מאפיינים לתסמונת: אגירת נוזלים בתגובה לעמידה במערכת הורידים הגדולים ברגליים ובאגן; תגובתיות דופק בולטת לגירוי עצבי סימפתטי שגרתי; הרחבת כלי דם במקום כיווץ בתגובה לירידה בהחזר הורידי ללב בעמידה; ותגובתיות לדחק. אירוע אבדן הכרה כשלעצמו מעצים את השפעול הסימפטי בדומה למצב של בתר-תכליתית, במנגנון של משוב שלילי.

 

התסמינים וההפרעה התפקודית הנלווית ניתנים לטיפול. לאחר הכרת התסמינים והאבחון, ובהתאם למנגנונים שצוינו לעיל – נבנית תכנית טיפול רב-מקצועית ורב-תחומית בהתאמה אישית שמטרתה להעלות את נפח נוזלי הגוף, לשפר את ההחזר הורידי בעמידה, לכווץ את כלי הדם, להפחית את תגובת הדופק וכמובן – תמיכה רגשית ומתן כלים להתמודדות עם עצם התסמונת והשלכותיה והתמודדות עם מצבי עומס ודחק. טיפול זה מאפשר שיפור בתסמונת ובתפקוד.