אורחות חיינו ולחץ דם

 

מחקרים רבים הצביעו הקשר בין אורחות חיינו להתפתחות יתר לחץ דם, ובהתאם, לשינוי בתזונה ובפעילות גופנית עשויה להיות השפעה מיטיבה הן למניעת טיפול תרופתי במצבים בהם לחץ הדם גבולי, והן לשם הפחתת טיפול בתרופות או הגברת יעילותן. שינוי אורחות החיים היא אתגר משמעותי ויש לעשותו בהדרגה ובמתינות על מנת שלא לגרום לכישלון התהליך.

 

משקל גוף

השאיפה היא להגיע למשקל גוף אידיאלי. מהו משקל גוף אידיאלי? ישנם שני מדדים המבטאים זאת:

  1. האחד נקרא מדד מסת הגוף  (Body Mass Index - BMI). המדד מחושב על ידי המשקל מחולק בגובה (במטרים) בריבוע. כך למשל, אדם השוקל 75 ק"ג וגובהו 1.8 מ', ה BMI הוא 75 לחלק ל2(1.8) שזה 23.1. ה BMI המיטבי לסובל מיתר לחץ דם הוא מתחת ל- 25.
  2. מדד חשוב נוסף הוא היקף המותניים. עלינו לשאוף להיראות כמו תפוח ולא כמו אגס.... היקף המותניים המיטבי הוא מתחת ל- 102 ס"מ בגברים ו-88 ס"מ בנשים.

כיצד מגיעים למשקל אידיאלי ? זוהי שאלה לא פשוטה כלל ועיקר. ישנם דרכים רבות להפחית במשקל.

ייעוץ דיאטטי הוא חשוב אולם בנוסף ובהמשך לייעוץ שכזה, אחת השיטות היעילות ביותר הן להורדת המשקל והן לשמירה על משקל מיטבי היא בעזרת קבוצת תמיכה דוגמת אלו של  שומרי משקל" ודומיהן.

אתגר הורדת המשקל היא קשה אך חשוב. שתפו את הסובבים אתכם בתהליך, תמיכה מקצועית ומשפחתית-חברתית תאפשר להגיע ליעד במתינות ועקביות.

 

תזונה נכונה

מחקרים רבים עסקו בשאלה מהו הרכב המזון היעיל לסובלים מלחץ דם גבוה. לשמחתנו, אנחנו נמצאים במזרח התיכון ותזונה ים תיכונית נחשבת לתזונה האידיאלית להורדת לחץ דם ומניעת סיבוכיו. מה תזונה זו כוללת? ירקות, מוצרי חלב דל שומן, דגים, שמן זית, אגוזים ומעט פירות. הקפדה על תזונה ים תיכונית יכולה להפחית את לחץ הדם בצורה משמעותית ויש לה סגולות נוספות מעבר לשמירה על כלי הדם מפני הסתיידות וטרשת. מומלץ כמובן לא להוסיף למזון מלח (רוב מוצרי המזון המוכנים הם עתירי מלח שהוסף עוד בתהליך בייצור) או להשתמש בתחליף מלח דל נתרן.

 

פעילות גופנית

המטרה בשינוי אורחות החיים היא להימנע מאורח חיים יושבני. לכך יש מספר היבטים שמטרתם לשלב בחיינו פעילות גופנית במספר צורות.

  1. להקפיד על שימוש במדרגות, הליכה ברגל למרחקים קצרים (במקום להשתמש במכונית).
  2. להירשם לתכנית פעילות גופנית אירובית שלוש-ארבע פעמים בשבוע, לפחות 40 דקות. למשך הפעילות יש חשיבות היות ובדקות הראשונות הגוף מנצל אנרגיה זמינה (סוכרים הנמצאים בכבד ובשריר) אך בהמשך הגוף מפרק שומנים, וזו מטרתנו העיקרית.
  3. לשלב בסופי שבוע נופש פעיל: פעילות פנאי הכוללת הליכה, נסיעה באופניים, טיפוס, משחקי כדור וכדומה

ההשפעה של פעילות גופנית הינה מעל ומעבר לשריפת קלוריות, והיא מסייעת בשיפור תפקוד כלי הדם, מניעת טרשת, מניעת סכרת, שיפור בפרופיל השומנים ועוד.